Drop Down MenusCSS Drop Down MenuPure CSS Dropdown Menu

Учитель, патріот, ерудит, інтелектуал


Щира дружба пов’язувала Заслуженого працівника  культури УРСР, знаного історика, творця сільського народного музею, одного із відкривачів трагедії в урочищі «Зелена Брама»,  вчителя-методиста, колишнього вчителя Підвисоцької середньої школи Фартушняка Дмитра Івановича з видатним педагогом, директором Павлиської середньої  школи Онуфріївського району Василем Олександровичем Сухомлинським.  Познайомились вони на Всесоюзному з’їзді вчителів у Москві влітку 1968 року. З того часу розпочалося листування та творче спілкування двох непересічних особистостей.  У листах до Дмитра Івановича, які збереглися в родині Фартушняків,  Василь Олександрович Сухомлинський з теплотою згадує ці незабутні дні.






Ви просто не уявляєте собі до кінця, дорогий Дмитро Іванович, як потрібні зараз нашому селу культурні, справді освічені люди. Адже багато, дуже багато у нас є, на жаль,  людей низької культури. Про справді освічених людей про людей високої ерудиції великого духовного багатства треба говорити, писати, розповідати вчительству.
( Лист від 05.05.1969 року)

***
Дуже, дуже радий що познайомився з Вами. Кожна нова хороша людина, яку зустрічаєш на шляху життя – це нова радість і нова краса. Я поважаю в Вас невтомного трудівника, жадобу до знань, повнокровне, багате духовне життя. Саме таким мені уявляється ідеал учителя.
(Лист від 25.08.1968 року)

***
Сухомлинський  ділиться своїми роздумами з колегою-однодумцем щодо болючих освітні проблем, виховання підростаючого покоління.

Древні говорили: якщо хочеш погубити людину, дай їй все що їй захочеться. Саме так часто й буває в багатьох сім’ях. Дітям і підліткам дається все що їм захочеться,бажання перетворюються в примхи, потреби спотворюються, і в той  же час ніхто не цікавиться тим, що діється в душі дитини, - часто буває так що людина живе серед людей як у пустині. Не формування почуття обов’язку – ось у чому величезна біда.
(Лист від 04.01.1969 року)

***
З ініціативи Василя Олександровича (стаття про Фартушняка Д.І. в «Комсомольской правде») у Підвисоке приїздить кореспондент «Учительской газеты» з Москви, щоб розповісти про духовне багатство, знання , ерудицію та кругозір сільського історика.

«Це -  чудова людина. Перед ним скидають шапки всі: від сивочолого дідуся до маленької дитини, шануючи в цій людині небачене, без перебільшення, дивовижне багатство знань. Дмитро Іванович вивчив тисячі першоджерел з історії нашої Батьківщини і зарубіжних країн. Живучи в селі, він самостійно вивчив дев’ять іноземних мов. Уроки історії для його вихованців стали справжнім святом. Ті, хто закінчив школу у Дмитра Івановича, на все життя винесли з її стін жадобу до знань. Така людина випромінює радість пізнання, щастя насиченого життя» .

***
У листах двох учителів – думки про прочитані статті, нові художні твори, події в житті країни, школи.

Поділяю Ваше захоплення творами Сент-Екзюпері. Найдорожче для мене в його творчості – це радість бачення світу, радість людяності, прагнення до відкриття в людині все нових і нових багатств. «Людина хоче бути прирученою…» - який глибокий зміст в цих словах (це, здається, з казки про маленького принца). Дуже прошу Вас, якщо Вам зустрінеться щось нове Сент-Екзюпері, купуйте й для мене, присилайте мені. Я теж матиму це на увазі і робитиму так.
(Лист від 25.08.1968 року)

***
Василь Олександрович розповідає колезі про свої творчі плани, про публікації.

Скоро в Москві вийде моя велика книга «Павлышская средняя школа» (изд. «Просвещение»). Я, звичайно, вишлю Вам один примірник. Але хотілося, щоб у Вас в селі вчителі мали хоча б кілька примірників. Навряд, щоб книга дійшла до сіл. Я раджу виписати кілька примірників…
У №9 журналу «Юность» буде опубліковано мою статтю « Моя педагогическая вера». Хотілося б, щоб Ви прочитали цю статтю.
(Лист  від 25.08.1968 року)


У книзі відгуків Підвисоцького краєзнавчого музею є особливий запис, зроблений 4 квітня 1997 року відомим краєзнавцем, літературознавцем Леонідом Васильовичем Куценком: «Світ усе життя тримався на ентузіастах та фанатах своєї справи». Обов’язок нині живущих – пам’ятати ентузіастів, самородків і патріотів, Учителів, які своє життя і свою діяльність присвятили найпрекраснішому і най важливішому – вихованню підростаючого покоління.